acem2019delhi.com

İttihatçı Cavit Bey

Responsive image
Dönme ve Mason olan Cavit Bey 1875'de Selanik’te doğmuştur. 1907'de yine Selanik'te İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne girerek siyasete atılmış, hızla yükselerek, İttihat ve Terakkinin değişmez Maliye Nazırı olmuştur. Cavit Bey, Cemiyeti'nin iktisadî teorisyeni, Liberalizm'in Osmanlı’daki ilk ve önemli temsilcisi, Sosyalizm'in de amansız düşmanıdır. Komite ruhlu bir Cemiyet'in en makul ve mantıklı düşünenlerden biridir. Cemiyetin içinde gizliden gizliye süren, asker-sivil kutuplaşmasında (Enver ve Talat Paşalar), Talat Paşa’nın yanında yer almıştır. 31 Mart olayından sonra iktidarı bizzat kullanmak için harekete geçen Cemiyet’in kabineye soktuğu ittihatçılardan biridir.Siyasette herkese nasip olmayacak kadar, kısa sürede ikbale kavuşan Cavit Bey, 1926’da İzmir Suikastı sebebiyle tutuklanarak, Ankara İstiklal Mahkemesinin hiçbir delile dayanmayan siyasi kararıyla, 26 Ağustosta idam edilmiş ve siyasî bir mazlum olarak hayata veda etmiştir.
YAYIN TARİHİ:
2010-11-01
DOSYA BOYUTU:
8,52
ISBN:
6054052387
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Polat Tunçer
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İttihatçı Cavit Bey PDF

İttihatçı Cavit Bey harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Polat Tunçer. Okuyabilirsin İttihatçı Cavit Bey sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


..., hızla yükselerek... Ancak Cavit Bey hitabetiyle ve bilgisiyle bazı rakiplerinin takdirini de kazanmıştır ... İTTİHATÇI CAVİT BEY - Polat Tunçer | Kitapx ... . Bu olay bir çeşit İttihatçıların hesaplaşması olup, birçok İttihatçı gibi Cavit Bey'in de hayatına malolmuştur. Polat Tuncer. Dönme ve Mason olan Cavit Bey 1875'de Selanik'te doğmuştur. 1907'de yine Selanik'te İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne giderek siyasete atılmış, hızla yükselerek... 19.50 TL. Cavit Bey Cemiyeti'nin iktisadî teorisyeni Liberalizm'in Osmanlı'daki ilk ve önemli temsilcisi S ... İttihatçı Cavit Bey - Polat Tunçer | kitapyurdu.com ... ... 19.50 TL. Cavit Bey Cemiyeti'nin iktisadî teorisyeni Liberalizm'in Osmanlı'daki ilk ve önemli temsilcisi Sosyalizm'in de amansız düşmanıdır. Epub veya pdf formatta İttihatçı Cavit Bey kitabına erişmek ister misiniz? Polat Tunçer imzası taşıyan İttihatçı Cavit Bey pdf indirme bağlantısına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Cavit Bey'in kısa hayat hikâyesi ile kişiliği incelenmiş; eserleri ve görüşleri an...