acem2019delhi.com

Dağıstan Kılıçlarının Parlaması

Responsive image
Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan’ın İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Kitabın müellifi Muhammed Tahir el-Karakî, Şamil’in müritlerinden olup, Gazavat dönemi birçok savaşa katılmış bir ilim adamıdır.Müellif; olayları çok realistçe kaleme aldığını, hiçbir tafsilata girmeden, görüp yaşadıklarını ve en yakın güvendiklerinden elde edilen bilgileri beyan ettiğini yazmaktadır. Kitap, olayların meydanageliş tarihi sırasına göre kaleme alınmış olup, üç imamın savaşlarını anlatan, kendi sahasında önemli bir eserdir.Müellif, eserini Arapça olarak yazmış olup, ölümünden sonra yayınlanmasını vasiyetinde belirtmiştir. Ancak, ölümünden yıllar sonra da yayınlanamayan eserin, nihayet 1900’lü yılların başında yayınlanan özet yayını bile Rus istihbaratı ve siyasilerince değiştirilerek yayınlanmış ve bunun dağlı halkın eline geçmesi; bir kelime, bir cümle ile de olsa, kendi din ve tarihleri ile bağ kurabilmeleri ihtimali göz önüne alınarak provoke edilen bu özetin bile okuyucuya ulaşması engellenmiştir. Her zaman olduğu gibi, ne zaman ki Rusya kendi içinde bunalıma düşüp soluk alınabilinir gedikler açıldığında, Kafkasyalı hiç zaman kaybetmeden yeniden kendi dini, medeniyet ve tarihi ile ilişki kurarak büyük bir şevkle klasiklerini millî alfabesi olan Kur’ân alfabesinden Kiril’e dönüştürüp, büyük bir heyecanla asıl kimliğini bulma seferberliği başlatmıştır. Hayattan uzaklaştırılmış din, medeniyet ve tarih bağları ve köprüleri yeniden kurulmuştur. İşte bu köprülerin en önemlilerinden biri de Muhammed Tahir el-Karakî’nin elinizdeki Dağıstan Kılıçlarının Parlaması isimli bu orijinal eseridir.
YAYIN TARİHİ:
2014-10-24
DOSYA BOYUTU:
6,69
ISBN:
9755747279
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Muhammed Tahir el-Karaki
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Dağıstan Kılıçlarının Parlaması PDF

Dağıstan Kılıçlarının Parlaması harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Muhammed Tahir el-Karaki. Okuyabilirsin Dağıstan Kılıçlarının Parlaması sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...yazılmıştır. Dağıstan kılıçlarının parlaması ... Dağıstan kılıçlarının parlaması ... . Cafer barlasın "Dağıstan kılıçlarının parlaması" adlı yeni kitabını derneğimizden temin edebilirsiniz. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ı ... Dağıstan Kılıçlarının Parlaması İmam Gazi Muhammed Nur Fiyatı ... . Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması hakkında testler, değerlendirmeler, kitabın karakterleri, diğer baskıları ve daha fazlası. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Açıklama. "Ben, Kafkasya'nın hürriyeti için silaha sarılan muhariplerin en hakiri Şamil, Allah'ın himayesini Çarların efendiliğine feda etmemeğe ahd eden özü-sözü doğru bir Müslüman'ım. Dağıstan Kılıçlarının Parlaması; Dağıstan'ın İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat ve İmam Şamil dönemlerini kapsayan önemli bir tarihî kaynaktır. Yerli topun ilk defa dökümünün gerçekleşmesini Dağıstan Tarihçisi Muhammed Tahir Dağıstan Kılıçlarının Parlaması adlı eserinde şöyle anlatır: "Kendi işini çok iyi bilen... : dağıstan kılıçlarının parlaması. Yazar. : mumammed Tahir El-karaki : Tarih, Eser Adı. : dağıstan kılıçlarının parlaması....