acem2019delhi.com

Siyasetname

Responsive image
Her şeyin kanlı ve kirli bir iktidar imgesine odaklandığı modern zamanların en netameli kavramalarından biridir siyaset. Modern siyasetin doğası, egemen olma ve sahiplik güdüsünü kışkırtır.Böyle bir dönemde, ünlü Selçuklu veziri Nizamülmülk’ün kaleme aldığı Siyasetnâmesi daha da çok önem kazanır. Alp Arslan ve Melik Şah’ın saltanat devirlerinde devlet idaresinin zirvesinde bulunan Nizamülmülk, bir tür anayasa sayılabilecek bu eserle yüzyıllar öncesinden bugünün insanına seslenir.
YAYIN TARİHİ:
2018-03-13
DOSYA BOYUTU:
7,92
ISBN:
6059424110
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Nizamül Mülk
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Siyasetname PDF

Siyasetname harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Nizamül Mülk. Okuyabilirsin Siyasetname sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...e: İdareci ve hükümdarlara devlet yönetimiyle ilgili öğütler vermek için yazılan kitaplar ... Siyasetname Türü Nedir, Özellikleri Nelerdir? | Merakname ... . Bu yapıtlar hükümdar ve devlet adamları dışındaki okurlara ise yöneticilerden neler bekleneceğini öğretir. İran kökenli en eski siyasetnameler sasani hükümdarlarının örnek yönetimleri üzerinde durur. Siyasetnameler, yazıldığı dönemin hükümdarlarına ve yöneticilerine tavsiye vermek amacıyla yazılan eserlerledir. Bu eserler "hükümdarın el kitabı" niteliği de taşımaktadır. Siyasetname veya öteki adı ... SİYÂSETNÂME - TDV İslâm Ansiklopedisi ... . Bu eserler "hükümdarın el kitabı" niteliği de taşımaktadır. Siyasetname veya öteki adıyla "Siyeru'l- Mülük" , Büyük Selçuklu Devleti veziri Nizamü'l-mülk' ün eseridir. Siyasetname; siyasetle, devlet yönetimi ile ilgili eser anlamına gelmektedir. Siyasetnamelerde ele alınacak olan konular son derece titizlikle seçilir. Edebiyatımıza baktığımızda Yusf Has Hacib'in "Kutadgu Bilig" adlı eseri, siyasetname türünde verilmiş olan eserlerin ilki kabul edilir. Nizamülmülk ismi aslında bir lakap. Siyasetname'de de değinildiği gibi o devirlerde kişilere yaptıkları veya çalıştıkları işlere göre lakaplar verilirmiş. Siyasetname 51 fasıldan yani 51 bölümden ibaret. Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınmış olan siyasetnamelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatın koşulları ve kuralları anlatılır. 227) SİYASETNAMELER TARİHİ. Yayin Tarihi 24 Nisan, 2010 Kategori SİYASİ. Bu idare biçimlerini anlatan eserler siyasetname içeriğini tetkik için önemli örneklerdir. Siyasetname Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adıdır.Ayrıca Nizamülmülk'ün yazdığı bir kitabın da adıdır. Açıkçası, çok uzun bir süredir Nizamülmülk'ün Siyasetname'sini alıp okumak istiyordum. Siyasetname'yi, birçok klasik eseri bize ulaştıran İş Bankası Kültür Yayınları'nın yaptığı baskıdan aldım. Böyle bir dönemde "bilgelik sanatı" olarak siyasetin esaslı metinlerinden biri, ünlü Selçuklu veziri Nizamülmülk'ün olan Siyasetnamesi daha da çok önem kazanıyor. Siyasetname Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adıdır. Ayrıca Nizamülmülk'ün yazdığı bir kitabın da adıdır. Siyasetname Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adıdır.Ayrıca Nizamülmülk'ün yazdığı bir kitabın da adıdır. Bu sayfamızda siyasetname nedir sorusunun cevabını vererek siyasetname ne demek hakkında bilgi veremeye çalışacağız. Ayrıca Nizamülmülk'ün Siyasetname'si ve İbn-i Haldun'un Mukaddime'si... Siyâsetnâme. Yakın zamana kadar siyâsetle, devlet yönetimi ile ilgili esasları konu alan eserlere verilen isim. Esas konu olarak devlet yönetimini ele alıp işlemlerine devlet yönetiminin de hükümdarın elinde......