acem2019delhi.com

Lamekan

Responsive image
Yunan dili ve kültürü içerisinde bir İslam dünyası pek çoğumuza inanılmaz görünecektir. Oysa Osmanlı döneminde Giritte yaşayan Müslümanlar Rum dilinde bir İslam dünyası yaratmış. Akdenize yakışır geçişkenliklere etkileşimlere açık bir İslam.Ne yazık ki çıkıp geldikleri Anadolu’da hor görülmüş Giritli mübadillerin dili. Sonuçta geri çekilmiş türküler, maniler, nefesler mekansız kalmış! Ne Yunanistan’da ne Türkiye’de kimselere yar olamamış. Murat Küçük’ün geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk romanı Lamekan unutulmuş Rumca nefeslere bir ağıt!Osmanlı İmparatorluğu zamanında Girit’te yaratılmış Rumca nefesler, mübadeleden sonra Anadolu’da sürdürmüş yolculuğunu. Sürdürmüş sürdürmesine ama “Vatandaş Türkçe Konuş” diye diye erittiğimiz azınlık kültürleri gibi bu müstesna varoluş da çekilmiş kabuğuna. Hanelerde gizli gizli söylenmiş ve giderek söylenmez olmuş!Unutulmuş mu hepten?Bugün Giritli mübadillerin kaçı biliyor dedelerinin konuştuğu dili? Mübadil olup geldikleri Anadolu’da hor görülmüş Rumcaları! Güzelim türküler, maniler, nefesler mekansız kalmış. Murat Küçük ilk romanı Lamekan ile bu topraklarda mekan bulamamış, giderek unutulmaya terk edilmiş Rumca nefeslerin izini sürüyor.“Her şey yıllar evvel Karataş’ta varlığından haberdar olduğum Giritli Bektaşi Babası’nın öyküsüyle başladı” diyor Küçük. “Onun imgesi zamanla zihnimde başka mübadil öykülerle birleşti, gelişti ve giderek romandaki karaktere, Girit’te Horasanlı Ali Baba Dergahı’ndan İzmire uzanan Rumca nefeslerle dolu bir yolculuğa dönüştü.”Yirminci yüzyıl başlarında İzmir’de bir Bektaşi Dergahı’nda yaşanan cinayeti konu edinen Lamekan, kozmopolit şehrin bugün Namazgah olarak tanıyıp bildiğimiz mutena bir semtinde doğup büyümüş Ali Yakup Derviş’in öyküsü etrafında şekilleniyor.Arka planını, dönemin İttihat ve Terakki Fırkası iktidarına muhalefet eden Osmanlı Demokrat Fırkası ve Osmanlı Sosyalist Fırkası gibi İzmir’de taraftar bulmuş renkli siyasi oluşumların yarattığı son derece canlı adem-i merkeziyet tartışmalarının oluşturduğu romanda Ali Yakup, İzmir çevresinde hayat bulmuş Hurufi geleneği ve Şeyh Bedreddin düşüncesinin sonraki yüzyıllarda üç semavi dini bütünleştiren gizli bir tarikata evrildiğini fark edecek, şehrin kaderini belirleyecek Türk-Yunan çekişmesinin orta yerinde İslam, Hırıstiyan ve Yahudi inançlarının ortak kültürel kökenlerine vurgu yapan tarikatın, birlikte yaşama çağrısını çoğaltıp çoğaltamayacağı sorusu zihnini kurcalamaya başlayacaktır.Annesi bir Rum prensesiydi Şeyh Bedreddin’in! Yıllar sonra isyanın eşiğinde İzmir’den bir kalyon ile Sakız Adası’na geçtiğinde Rumca hitap etmişti Sakız’ın Hıristiyan ahalisine. Onlara neler anlattı? Nasıl bir dünyaydı istediği? Hurufi dervişlerle isyanın kanla bastırıldığı İzmir dağlarında Şeyh’in öğretisini hala izleyen Rum köylülerin ortak paydaları neydi. Hilmi Baba ve Hoca Dimitri’nin söylediği Rumca Bedreddin nefesleri tarikatın hala yaşadığının işareti olabilir miydi?
YAYIN TARİHİ:
2011-04-20
DOSYA BOYUTU:
8,2
ISBN:
6054091102
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Murat Küçük
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Lamekan PDF

Lamekan harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Murat Küçük. Okuyabilirsin Lamekan sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... âleminin pâdişehi / Lâmekândır olamaz devletinin taht-gehi (Şinâsî) ... Lamekân Ne Demek? - anlami-nedir.com ... . ѻ Lâmekân âlemi: Zuhurdan önceki, zaman ve mekânın bulunmadığı âlem: Tasavvufta mekân var olan şeye tâbidir. Lamekan ne demektir, Lamekan nedir, Lamekanın anlamı, Lamekanlar ingilizce Lamekan yabancı dilde nedir, kullanımı, kökeni örnek açıklaması. Lamekan | Anlamı Nedir? Aradığınız kelime: lamekan. lamekan. Osmanlıca - Türkçe Sözlük. (A.) [لامکان] mekansızlık. ... Lamekan - Ekşi Sözlük ... . lamekan. Osmanlıca - Türkçe Sözlük. (A.) [لامکان] mekansızlık. Dost, lamekan elinden misafir geldim Bu fani mülküne bastım kademi Yar Ali yar Ali, yar Ali... lamekan hakkında meydan sözlük yazarlarının yorumları. bir grup. müzik grubu sanırım. bu adresten hakkında daha çok bilgi edinilebilir; http://www.lamekan.net/. lamekan. SÖZLÜK ANLAMI. Mekânı olmayan, mekânsız. Yersiz yurtsuz, belli bir adresi olmayan. "lamekan" nasıl hecelerine ayrılır la-me-kan. Bu sayfada Sabahat Akkiraz adlı şarkıcıya/gruba ait Lamekan şarkısının sözleri bulunmaktadır. Dost, lamekan elinden misafir geldim Bu fani mülküne bastım kademi Yar Ali yar Ali, yar Ali... Lamekân ne demek, tdk sözlük anlamı nedir, sf. (la:mekân, l ince okunur) esk. Mekânı olmayan, mekânsız. Yersiz yurtsuz, belli bir adresi olmayan. LAMEKAN: Metalaşan Kentin Çöküşü AKP'nin 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü ve büyük bir gümbürtüyle…...