acem2019delhi.com

MorevilerDoğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi

Responsive image
Osmanlı medeniyetini besleyen en mühim fikri damarlardan birisi olan tasavvufun toplumsal elit oluşumundaki rolü de incelenmesi gereken bir hakikattir. Ferdî manada bir “kâmil”in oluşumu ne kadar zor bir psikolojik sureci iktiza ediyorsa aynı şekilde bu merkez şahsiyetin toplumsal tarihe yansıyan bir elit oluşturması da bir o kadar karmaşık sosyolojik sureci izler. (…) İste Osmanlı entelektüel tarihinde “Uşşâkîzâdeler”, “Sivâsîzâdeler” gibi önemli ailelerden birisi de kurucu şahsiyetinin eş-Şeyh Yahyâ Şerâfeddîn el-Morevî el-Cerrâhî’nin olduğu “Morevîzâdeler” üzerine kıymetli kardeşim Murat Özer uzun yıllar süren bir araştırma gerçekleştirdi. Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim…Prof. Dr. Mahmud Erol KILIÇCerrâhi Tekkesi’nin XVIII. yüzyıl şeyhlerinden Yahya Şerafeddîn Efendi’nin “Ordu Şeyhi” sıfatıyla Mora’ya gitmesiyle başlayan bu aile tarihi, daha sonrasında buradan devam etmiş iki önemli kol vasıtasıyla İstanbul ve Mısır’a intikal etmiştir. Ailenin Mısır’da kalan kolu da bu toprakların Osmanlı elinden çıkmaya başladığı dönemlerde yüzünü İstanbul’a çevirmiş ve önemli devlet vazifelerinde bulunan birçok üyesi ile padişahlık makamında görevlere getirilmişlerdir. Abdurrahman Sami Paşa,Abdüllatif Suphi Paşa gibi Osmanlı tarihi için pek çok önemli ismin yetiştiği bu aile, daha sonrasında gelen Cumhuriyet rejimi ile birlikte Hamdullah Suphi Tanrıöver, Suphi Ziya Özbekkan gibi önemli entelektüelleri içinde barındırmıştır. Belge talihi açısından 300 yıllık bir süreçte hiç kopukluk yaşamadan gerçekleştirilebilmiş bu aile yolculuğu önemli bazı köşe taşlarını farklı açılardan okuyuculara sunmaktadır.
YAYIN TARİHİ:
2011-05-10
DOSYA BOYUTU:
6,15
ISBN:
9752563261
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Murat Özer
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

MorevilerDoğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi PDF

MorevilerDoğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Murat Özer. Okuyabilirsin MorevilerDoğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ekleştirilebilmiş bu aile yolculuğu önemli bazı köşe taşlarını farklı açılardan okuyuculara sunmaktadır ... Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi... ... . Bugün iki kapak arasinda toplanmis bu çalisma, sadece bir aile tarihi degil bir düsüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim…Prof. Moreviler & Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi-KAKNÜS YAYINLARI- Murat Özer Osmanlı medeniyetini besleyen en mühim fikri damarlar. İşte Osmanlı entelektüel tarihinde Uşşâkîzâdeler, Sivâsîzâdeler gibi önemli ailelerden birisi de kurucu ... Moreviler Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi ... . İşte Osmanlı entelektüel tarihinde Uşşâkîzâdeler, Sivâsîzâdeler gibi önemli ailelerden birisi de kurucu şahsiyetinin eş-Şeyh Yahyâ Şerâfeddîn el-Morevî el-Cerrâhî'nin olduğu... Moreviler Doğu Batı Sentezinde Bir Paşa Şeyh Maarif Ailesi. Yayınevi / Marka: Kaknüs Yayınları. Barkod: 9789752563261. Moreviler - Doğu-Batı Sentezinde Bir PaşaDoğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi. Abdurrahman Sami Paşa Abdüllatif Suphi Paşa gibi Osmanlı tarihi için pek çok önemli ismin yetiştiği... Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim... - Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim... - Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim... - Prof. Murat Özer. Osmanlı medeniyetini besleyen en mühim fikri damarlardan birisi olan tasavvufun toplumsal elit oluşumundaki rolü de incelenmesi gereken bir hakikattir. Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Kendisini yürekten tebrik ederim... - Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Ailenin Mısırda kalan kolu da bu toprakların Osmanlı elinden çıkmaya başladığı dönemlerde yüzünü Murat Özer kitapları, Murat Özer kitabı, Murat Özer-Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif... Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi Moreviler. Kaknüs Yayınları. Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir. Yazar. : Murat Özer. Doğu-Batı Sentezinde Bir Paşa-Şeyh-Maarif Ailesi Moreviler. Bugün iki kapak arasında toplanmış bu çalışma, sadece bir aile tarihi değil bir düşüncenin de tarihteki izleridir....