acem2019delhi.com

Zabel

Responsive image
Zabel, iki kadın yazar tarafından kaleme alınmış, üretim sürecinde asli rolleri kadınların üstlendiği bir kumpanya yapısı içinde üretilmiş bir oyun metni. 1878, Üsküdar doğumlu Osmanlı aydını Zabel Yesayan’ın hayat hikayesini, etrafındaki kadınlar ekseninde anlatan bir kadın oyunu… Oyun, Zabel Yesayan’ın hayat hikayesini hayatının son yıllarını merkeze alarak anlatıyor. Bu yıllar aynı zamanda yazarın hayatının en karanlıkta kalmış yılları... 24 Nisan 1915’te tutuklanan aydınlar listesinde olup İstanbul’dan kaçmayı başaran Zabel Yesayan yıllarca sürgün hayatı yaşadıktan sonra, 55 yaşında “yeni anavatanım” dediği Sovyet Ermenistanı’na yerleşme kararı almış, lakin 1937’de Stalin’in “Büyük Temizlik” operasyonları sırasında tutuklanmıştır. Oyunun hikayesi buradan, soğuk, karanlık bir hapishane hücresinden başlar. Oyunun bu birinci düzlemi Zabel Yesayan’ın,aslında hiçbir zaman işlemediği bir suçu işlediğini itiraf etmeye zorlandığı sorgu sahneleri üzerine kurulu. Oyunun ikinci düzlemini ise geçmişe ait sahneler oluşturuyor; hücrenin karanlığından ve sorgunun boğuculuğundan kaçmak isteyen Zabel’in sığındığı anıları... Bu düzlemi “hatırlama” eylemi şekillendiriyor. Zabel doğumunu, çocukluğunu, gençliğini, yazar olmaya nasıl karar verdiğini, Adana Katliamı’nı, 1915’te İstanbul’dan kaçışını hatırlıyor; bu anılardan güç alıyor ve Sorgu Komiseri’nin karşısında direniyor. Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu, oyunun hikayesini sadece kadın karakterler vasıtası ile anlatmayı tercih ederek hem Zabel’in kişisel tarihini ve hem de dönemini feminist bir bakış açısı ile yeniden yazıyor. 
YAYIN TARİHİ:
2018-03-08
DOSYA BOYUTU:
4,72
ISBN:
9756165843
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Aysel Yıldırım
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Zabel PDF

Zabel harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Aysel Yıldırım. Okuyabilirsin Zabel sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...s ayında, Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda gerçekleştirilen 14 ... Zabel: Bir Ermeni Kadının Bitmeyen Mücadelesi-Yaşar İlksavaş ... . Like the namesakes, Zabel wine embodies boldness, character, courage and spirit - powered by beautiful indigenous Armenian varieties. See more of Zabel on Facebook. Zabel Yesayan'ın 1927 ve 1930 yılları arasında editörlüğünü yaptığı dergiler. Erivan Dergisi (1925-1930 arası yayımlandı), Paris. Ecrit Pour l'Art, Paris. Aztag (Faktör), İstanbul. Savaş karşıtı Zabel Yesayan. Bu def ... Zabel - Ekşi Sözlük ... . Aztag (Faktör), İstanbul. Savaş karşıtı Zabel Yesayan. Bu defa bize çok da uzak olmayan bir geçmişte yaşamış bir kadının hayat öyküsü yol gösterdi bize. Zabel Yesayan'ın hatıraları, romanları, makaleleri bugüne yazılmış mektuplar gibi... 1943 yılındaki Büyük Temizlik sırasında milliyetçilik ile suçlanan yazar Zabel Yesayan bilinmeyen nedenlerden dolayı Sibirya'da hayatını kaybetmiştir. Zabel Yesayan, ya da doğduğu zamanki adıyla Zabel Hovhannesyan, 5 Şubat 1878'de İstanbul'un Üsküdar semtinde doğdu. Üsküdar'daki Surp Haç İlkokulu'na devam etti. Zabel Yesayan eserleri indirimli, hızlı kargo ve ödeme seçenekleriyle idefix'te! Çok satan, popüler ve tüm Zabel Yesayan eserlerini görmek ve satın almak için tıklayın! 24 Nisan 1915'te İstanbul'da Ermeni aydınların isimleri tek bir listede top...