acem2019delhi.com

Musul Meselesi Tarihi

Responsive image
Anadolu'dan yıllar önce Türk ve Müslüman kimliği kazanmış olan Musul, Kerkük, Erbil ve Süleymaniye bölgeleri, yaklaşık olarak on asır bu kimliklerini, bazen müstakil beylikler halinde, bazen de Selçuklu ve Osmanlı devletlirene bağlı olarak korumuştur ve Devam ettirmişlerdir. 1918 yılı sonlarında ise bölge İngilizler tarafından ateşkes antlaşmasına rağmen işgal edilmiştir. İşte bu çalışma Musul'un haksız işgali ve sonuçlarını ortaya koymak, bu haksızlık karşısında gerek halk arasında ve gerekse TBMM'nde dile getirilen duygu ve düşüncelerin hafızalarda bir kere daha tazelenmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
YAYIN TARİHİ:
2003-06-04
DOSYA BOYUTU:
7,25
ISBN:
9758156810
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Dr. Durmuş Yılmaz
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Musul Meselesi Tarihi PDF

Musul Meselesi Tarihi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Dr. Durmuş Yılmaz. Okuyabilirsin Musul Meselesi Tarihi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...arihi ve iktisadi açılardan ele alarak delilleriyle anlattı ... Musul Sorunu - Musul Sorunu - Türkiye Tarihi - Bilim - Musul Sorunu... ... . 3. lozan konferansı sonrası musul meselesi. 1897 1 Sezen Kılıç, "Musul Sorunu ve Lozan" Sayı 71, Tarih, Dil Yüksek Kurumu Atatürk Araştırmaları Merkezi... Lozan ve Musul Meselesi. Mehmet Emin Elmacı. Ancak 30 Ekim 1918 tarihinde Osmanlı ile yapılan Mondros Ateşkes Antlaşmasına kadar İngilizler Musul'a girememiştiler. 3/3Müellif: UĞUR SİPAHİOĞLUBölüme Git. Musul Meselesi ... Musul Sorunu - Vikipedi ... . 3/3Müellif: UĞUR SİPAHİOĞLUBölüme Git. Musul Meselesi. Mondros Mütarekesi'nin imzalandığı tarihte (30 Ekim 1918) Musul vilâyetinin önemli bir kısmı Osmanlı birliklerinin denetimi altındaydı... Musul'un tarihi ve nüfus yapısı. Osmanlı Devleti yönetimindeki Musul vilayetinin batısında Ayhan Aydın, Musul Meselesi 1900-1926, Turan, İstanbul 1995, s. 5-13; Suat Akgül, Musul So A) 1923-1930 Dönemi: Lausanne Sonrası Meselelerin Çözüme. Kavuşturulması. Lausanne Antlaşması 24 Temmuz 1923'te imza edilmişti. TBMM antlaşmayı 23 Ağustos 1923'te onayladı. Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı. 1924′te başlayan Türk-İngiliz görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Doç. Dr. Mehmet Akif Okur. "Şüphesiz ki Türkiye, haklarından vazgeçmediği müddetçe tartışmalı topraklardaki hukuki egemenliğini korumaktadır. ...da kendisiyle dil, din, kültür ve tarih bağlarıyla bağlı olduğu Musul vilayetine sahip olmak istiyordu. Musul meselesi, ilk olarak Lozan Konferansı'nın 23 Ocak 1923 tarihli oturumunda ele alındı. Ingilizlerle Ilişkiler Musul Meselesi Kategori : Cumhuriyet Tarihi. Türk-İngiliz Münasebetleri ve Musul Meselesi: (1923-1932). Çünkü bu tarihte Türkiye, Milletler Cemiyeti'nin üyesi değildir. Tarih boyunca, Türkler'le İngilizler arasındaki ilişkiler, oldukça değişik frekanslarda yaşanmıştır. Bu çerçevede, 1923 - 1932 dönemi Türk-İngiliz ilişkilerinin esasını Musul meselesi oluşturmuştur. Musul Sorunu tan...