acem2019delhi.com

DenizBir İsyancının İzleri

Responsive image
Kamuoyu onu ilk kez 1966’da tanıdı. Çorumlu elli dört belediye işçisi, yalınayak yürüyerek Çorum’dan İstanbul’a gelmiş, sonra da 31 Ağustos 1966 Çarşamba günü, Türk-İş yöneticilerini kınamak amacıyla Taksim Meydanı’nda eylem yapmıştı. On dokuz yaşında, TİP Üsküdar İlçe Sekreteri olarak katıldığı eylemde gözaltına alınmıştı Deniz. İdam edildiği 6 Mayıs 1972 Cumartesi gününe kadar, sayısız kez gözaltına alınıp tutuklanacaktı.O, yirmi beş yıllık yaşamını; kaçak olduğu anlar da dahil, adaletsizliğe, sömürüye karşı mücadele etmekle geçirdi. Yaptığı eylemlerle ve darağacında ölümsüzleşen ismiyle, konuk olmadığı ev kalmamıştı. Herkes onu çok sevdi. Aileler doğan çocuklarına onun ismini verdi. Deniz, bir bakıyorsunuz üniversite reformu için işgal başlatıyor, bir bakıyorsunuz politik iktidarı Atatürk’e şikâyet etmekamacıyla Samsun-Ankara yürüyüşünde; bir bakıyorsunuz bir panelde sosyalizmin sorunlarını tartışıyor, bir bakıyorsunuz ABD Büyükelçisi Komer’i kınama eyleminde gözaltına alınmış… Beyazıt Meydanı’nda polisle çatışan da o, Filistin’e gerilla eğitimi almaya giden de; Ho Chi Minh’i anma toplantısında konuşmacı, ABD Büyükelçiliği önünde nöbet tutan iki polise ateş açarak yaralayan eylemci, dört ABD’li askeri arkadaşlarıyla kaçıran bir militan… Evet, Şarkışla’da silahlı çatışma sonunda yakalanan da,tutukluyken 1961 Anayasası’nın değiştirilmesini kınamak amacıyla açlık grevine giden de o… Her olayda ismi geçiyor. Tanısın tanımasın herkes onun hakkında bir şeyler anlatıyor. Bu nedenle, kamuoyu onu yaşarken bir efsane haline getiriyor, idam edildiğinde öldüğüne uzun süre inanamıyor. Bugün, Deniz Gezmiş posterleri, antiemperyalist gösterilerin vazgeçilmez görüntülerinden biri... Devrimci gençler, onun fotoğrafının basıldığı tişörtleri giyiyor. Denizler çoğalıyor, okyanus oluyor.
YAYIN TARİHİ:
2017-02-08
DOSYA BOYUTU:
12,78
ISBN:
9944330329
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Turhan Feyizoğlu
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

DenizBir İsyancının İzleri PDF

DenizBir İsyancının İzleri harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Turhan Feyizoğlu. Okuyabilirsin DenizBir İsyancının İzleri sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...oştu.". 1960'lar... İsyan yılları... Üniversiteli gençliğin coşkulu, öfkeli, tutkulu başkaldırısı ... BİR İSYANCININ İZLERİ DENİZ - Turhan Feyizoğlu | Kitapx ... ... Turhan Feyizoğlu - Deniz Bir İsyancının İzleri Belge Yayınları - 1993 Sayfa - 320 + fotoğraflar 6 mayıs 1972...darağacında üç fidan, unutulmadılar, unutulmayacaklar. ' Kitabın adı "DENİZ, Bir İsyancının İzleri" ve yazarı da Turhan Feyizoğlu. DENİZ, Bir İsyancının İzleri. Turhan Feyizoğlu. Türkiyenin yakın tarihi, siyasi tarih, öğrenci liderleri, 68'liler. "Deniz Bir İsyan ... Deniz Bir İsyancının İzleri ... . Turhan Feyizoğlu. Türkiyenin yakın tarihi, siyasi tarih, öğrenci liderleri, 68'liler. "Deniz Bir İsyancının İzleri". için 173 sonuç bulundu: Sıralama Şekli Kargo. Fiyat. DENİZ - Bir İsyancının İzleri. TURAN FEYİZOĞLU. Satıcı. On dokuz yasinda, TIP Üsküdar Ilçe Sekreteri olarak ka...